Ulusal Müzik ve Sahne Sanatları Sempozyumu

Sempozyum programı yayınlandı indirmek için tıklayınız. (Kitapçık )

Konser afişini indirmek için tıklayınız. (Kitapçık )

Sempozyum bildiri özetleri. 

 

Değerli Sanatçılar, Akademisyenler, Araştırmacılar ve Sanatseverler,

Aramızdan 16 Ocak 2021 tarihinde ayrılan Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bestecilerinden ve üniversitemiz emekli öğretim üyesi olan Muammer Sun anısına Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda, “Bestecilik, Fikir İnsanı ve Müzik Eğitimciliği Boyutlarıyla Muammer Sun” başlığı altında 22-23-24 Mart 2022 tarihleri arasında bir sempozyum düzenlenecek ve sempozyum kapsamında Muammer Sun’un eserlerinden oluşan veya araştırmalarından ilham almış konserler gerçekleştirilecektir.

Bu sempozyumda Muammer Sun, Bestecilik, Müzik Eğitimciliği, Müzik Kurumları Yöneticiliği, Çağdaş Türk Müziği ve Koro Müziği Besteciliği, eserleri ve müzik dili boyutlarıyla ele alınacaktır. Ayrıca Sun, Türkiye’nin Kültür, Müzik Tiyatro Sorunlarına duyarlı araştırmacı bir yazar ve fikir insanı olarak Atatürk Müzik Devriminin gerçekleştirilmesi ve geliştirilmesi sürecindeki çabalarına da yer verilecektir.

15 Ekim 1932 tarihinde doğan Sun, önce Sanat enstitüsü 2. Sınıftan 1947 – 1948 ders yılında Askeri Mızıka hazırlık Hazırlama Ortaokulu’na, üç yıl sonra da iyi derece ile aynı okulun meslek kısmına (Askeri Mızıka Meslek Okulu) geçmiştir. Daha sonra Ankara Devlet Konservatuvarına başvuran Sun hal tercümesinde şöyle der:

“Okuduğum beş buçuk yıllık müddet içinde, kendimde besteciliğe karşı sonsuz bir arzu duymakta idim. Bundan üç yıl önce okulunuza (Ankara Devlet Konservatuvarı’na) müracaat ettim, askeri okuldan ayrılmadan giremeyeceğimi öğrenerek her çareye başvurmaya karar verdim.”

Söz konusu başvuru Muammer Sun’un bestecilik ile ilgili ilk adımı olmasa da profesyonel bestecilik eğitimi için hedefine yönelik attığı en önemli adım olmuştur. Başvurusunda ortadan biraz düşük bütçeli bir ailenin çocuğu olduğunu belirten Sun, bu hedefini gerçekleştirme konusunda şunları ekler:

“Bütün öğretmenlerim, üstlerim ve arkadaşlarım, konservatuvar bestecilik kısmına girme ve (olabilirsem) iyi bir bestekar, kafası ve kulağı sağlam bir müzisyen olmak için çıktığımı ve bu idealimden en güç şeraitler karşısında bile dönmiyeceğimi biliyorlardı.” der.

Ve son olarak Ankara Devlet Konservatuvarı başvurusu için kendisinin kaleme aldığı muvafakatnamesinde hedefine nasıl ilerleyeceğine yönelik nasıl bir yol çizdiğini aşağıdaki gibi ifade etmiştir:

“…İşte bu ve buna benzeyen olaylar karşısında yılmadan ve sonsuz bir azimle çalışacağıma güvenerek okulunuza müracaat ediyorum. Her zaman inandığım yüce tanrı beni ve milletimi muvaffak etsin.”

Muammer Sun

Ankara

 

İlkini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın 80. Kuruluş Yıldönümüne denk gelen 2-3 Mayıs 2016 tarihlerinde geçekleştirdiğimiz I. Ulusal Müzik ve Sahne Sanatları Sempozyumu’ndan sonra, 21-23 Aralık 2017 tarihleri arasında da Ulusal Müzik ve Sahne Sanatları II. Sempozyumu’nu gerçekleştirmiştik. Bu yıl da bu sempozyum serisinin devamını Muammer Sun Hocamız’a adadığımız “Bestecilik, Fikir İnsanı ve Müzik Eğitimciliği Boyutlarıyla Muammer Sun” sempozyumu ile devam ettirmek istiyoruz.

Bu çerçevede, “Bestecilik, Fikir İnsanı ve Müzik Eğitimciliği Boyutlarıyla Muammer Sun” sempozyumu gelecek olan bildiriler doğrultusunda sabah ve öğleden sonra sunumlarından oluşan oturumlar şeklinde planlanacaktır. Oturumlar, Muammer Sun’un eserlerinden oluşan küçük dinletilerle başlayacak, katılım sayısına göre ortalama 20 dakikalık sunumlara yer verilecek, bir oturumda yaklaşık olarak 3-4 bildirinin sunulması şeklinde bir planlama yapılacaktır. Programın son oturumunda sempozyum değerlendirme toplantısı yapılacak, kapanış konuşmasının ardından, katılımcılara belgeleri verilecektir.

Üç gün süreceğini düşündüğümüz sempozyum programının açılış ve kapanışında orkestra ve koro konserleri de yer alacaktır.

Sempozyum ile ilgili tüm bilgilerle birlikte çağrı metnine ve önemli tarihlere web adresimizden de ulaşabilirsiniz. (www.adksempozyum.hacettepe.edu.tr)

 

Sempozyum Takvimi

Bildiri Özetlerinin Gönderilmesi İçin Son Tarihi: 15 Şubat 2022

Sempozyum Programının İlanı: 14 Mart 2022

Sempozyum Programı Tarihi: 21-22-23 Mart 2022

Bildiri Tam Metinlerinin Gönderilmesinin Son Tarihi: 23 Mayıs 2022

 

Sunumlarınızı/bildirilerinizi aşağıdaki başlıklarda sunabilmeniz mümkündür;

 • Muammer Sun ve Müzik Devrimi

(Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Müzik Devrimleri)

 • Muammer Sun’un Eserleri ve Müzik Dili
 • Muammer Sun ve Çağdaş Türk Müziği
 • Muammer Sun ve Eğitim Müziği
 • Muammer Sun ve Koro Müziği
 • Bir Müzik Araştırmacısı Olarak Muammer Sun
 • Bir Sanat ve Müzik Aydını / Fikir İnsanı Olarak Muammer Sun
  • Müzik Yayıncılığı
  • BESOM
  • Türkiye’nin Kültür,  Müzik ve Tiyatro Sorunları

 

Sunum ve bildirilerinizi Muammer Sun’un fikirlerine dayalı başka bir boyutta da ele alarak hazırlayabilmeniz mümkündür.

 

Hazırlanacak olan bildiri özetleri

adksempozyum@gmail.com adresine

15 Şubat 2022 tarihine kadar gönderilmelidir.

 
 
 

Duyurular

Muammer Sun Sempozyumu bildiri özeti gönderilme tarihi 28 Şubat 2022 tarihine kadar uzatılmıştır.
14.02.2022 13:00